Nemusíte být vědec nebo lékař, abyste věděli, že lidé mají různé krevní skupiny. Pokud jste dost sledovali Emergency, Grace Clinic nebo Doctor House, jistě víte, že transfuze nesprávné krevní skupiny může vést ke katastrofě.

Nejznámějším systémem krevních skupin je krevní skupina A B 0 , na základě které lze lidi zařadit do krevních skupin A, B, 0 a AB. A víte, co to přesně znamená? My vám to povíme!

Krev lze rozdělit na dvě základní části: průhlednou tekutinu, krevní plazmu a v ní obsažené buněčné elementy (červené a bílé krvinky, krevní destičky).

Určité proteiny zvané antigeny se nacházejí na povrchu červených krvinek . Ty by měly být považovány za povlak. Přítomnost nebo nepřítomnost těchto různých antigenů určuje, do které skupiny člověk patří.

Než si budete myslet, že na plazmě nezáleží, využijeme této příležitosti a řekneme vám, že ano! Plazma obsahuje tzv. protilátky , které pomáhají tělu bránit se proti vnějším útokům a infekcím.

A a B


Na základě toho lze pozorovat jednotlivé charakteristiky podle krevní skupiny. Protilátky v krvi lidí s krevní skupinou A, pokud se setkají s antigeny v krvi člověka s krevní skupinou B (která je na červené krvince), napadnou je. Přesný opak by nastal, kdyby krev člověka s krevní skupinou B vstoupila do těla člověka s krevní skupinou A. Taková reakce může být i smrtelná.

Pokračování na další straně