Již dlouho je známo, že lidské tělo je vybaveno mnoha indikátory, jejichž správným sledováním se můžete zachránit před mnoha zdravotními problémy. Lékaři odkazují nehty na jeden z těchto ukazatelů. Lékaři jsou přesvědčeni, že nehty je třeba nejen opečovávat, ale také je neustále sledovat, aby jim neunikly důležité změny.

1. Blednutí

Podle dermatologa z New York Medical Center Julia Tzu může změna barvy nebo bledost nehtů, která nebyla dosud pozorována, znamenat problémy s nehtovou ploténkou.

„Pokud se takové skvrny objeví, může to sloužit jako primární příznaky rozvoje melanomu nehtové ploténky,“ vysvětluje lékař. 


2. Nažloutlý odstín

“Pokud nehty získaly nažloutlý odstín, může to znamenat přítomnost psoriázy,” poznamenává lékař.  Také podle řady odborníků žlutá barva nehtů naznačuje vznikající problémy s játry.

3. Modravý odstín

Neméně znepokojivý je tento signál – vzhled namodralého odstínu (cyanóza). Podle doktorky Andrey Weilové z Harvard Medical School by to mohlo naznačovat nízké hladiny hemoglobinu, oběhové a dýchací potíže.

4. Bílé skvrny

Mohou se objevit nebo zmizet. Mnozí tomu raději nepřikládají důležitost. Ale marně. Malé bílé skvrny různých tvarů ukazují na nedostatek zinku nebo vápníku v těle.

Navíc, pokud se na nehtech začaly objevovat vodorovné bílé pruhy, znamená to onemocnění ledvin, varuje Julia Tzu. Tento stav má podle lékaře samostatný název – leukonychie.

Pokračování na další straně