Asi je samozřejmé, že česnek (Allium sativum) je již od starověku znám jako velmi silný přírodní lék.

Je známo, že staří Egypťané při stavbě pyramid často dávali svým otrokům česnek, aby je udrželi v dobrém stavu.

Česnek je hlavní složkou starověké tibetské medicíny, jejíž receptura byla sepsána před více než 2000 lety.

V průběhu historie, během válek ve všech koutech světa a kdykoli byl hlad a chudoba, byl česnek důležitou potravinou a lékem proti mnoha nemocem.

Černý chléb, česnek a kyselé mléko jsou základními potravinami stoletých starců z Kavkazu. Výzkum v Japonsku před dvěma stoletími potvrdil pozitivní vliv česneku na beri-beri. Naše lidové léčitelství si této rostliny také velmi cení, proto je často součástí mnoha mastí a přírodních bylinných léčiv.

V našem lidu existuje mnoho pověr souvisejících s touto rostlinou a jedna z nich zní: Kdo jí každé ráno po čtyřicet dní stroužek česneku, bude moci ve dne vidět hvězdy.

Dnešní moderní medicína vědeckým výzkumem pouze potvrzuje všechny dřívější poznatky o této rostlině, ke kterým lidstvo dospělo staletými zkušenostmi předávanými z generace na generaci. V lékárnách po celém světě je k dostání velké množství bylinných přípravků na bázi česneku, které se používají jako pomocné léčivé a preventivní prostředky.

Česnek obsahuje asi 400 účinných látek a je bohatý na vitamíny a minerály jako adenosin, allicin, aminokyseliny, rostlinná vláknina, rostlinné tuky, vitamín A, vitamín B1 a B2, vitamín C, železo, enzymy, silice, jód, draslík , vápník, selen, síra a fosfor.

Hlavní složkou česneku je allicin, který má zázračné antibakteriální, antivirové, protiplísňové, antiparazitární a antioxidační účinky , ale tato „zázračná složka“ má na svědomí i něco jiného.

Ačkoli by si mnozí mohli myslet, že si „příroda zahrála“ a dala česneku afrodiziakální vlastnosti, věda potvrdila, že alicin stimuluje prokrvení genitálií, což má afrodiziakální účinek. Česnek a jeho složky byly podrobeny četným studiím, které masivně prokázaly jejich účinek na infekce způsobené bakteriemi a viry. Výzkumy ukazují, že česnek má protirakovinné vlastnosti . Pravidelná konzumace velkého množství česneku může snížit riziko mnoha druhů rakoviny, zejména rakoviny konečníku a ledvin. Používá se na mnoho neduhů a různými způsoby.

Pokračování na další straně