Pokud vás pálí oči, je vaším prvním impulsem si je promnout? Počkejte a přečtěte si, jak si můžete pomoci sami. Pálení očí může mít několik možných příčin, od mírných až po těžké. Pálení se může objevit s dalšími příznaky nebo bez nich, jako je svědění, bolest očí, slzení nebo výtok z očí.

Pálení očí je často způsobeno nevyhnutelnými faktory prostředí, jako je silný vítr nebo vysoká hladina pylu ve vzduchu. Podobné stavy mohou být samozřejmě také příznaky mnohem závažnějších očních problémů, které vyžadují lékařskou péči. Pro správnou léčbu očí je důležité nejprve určit příčinu pálení očí. Pojďme zjistit, proč vás pálí oči.

Příčiny pálení očí

Někdy je snadné říct, co vás pálí v očích a proč vás pálí oči. Vaše oči mohou pálit jako reakce na chemické látky, jako jsou složky obsažené v šamponech, bazénovém chlóru nebo očním krému. Mezi další dráždivé látky lze zařadit make-up, různé krémy, mýdla a čisticí prostředky.

Popálení očí může způsobit i dlouhodobé nošení kontaktních čoček. Pálení očí může také nastat v důsledku okolních podmínek, jako je přítomnost smogu, kouře, prachu, pylu nebo zvířecí srsti. Pokud jste alergičtí na některou z těchto látek, je ještě větší pravděpodobnost, že vás budou pálit oči. I čistý vzduch může způsobit pocit pálení očí, zvláště pokud je venku extrémně horké, chladné nebo suché počasí.

Přestože je přítomnost látky často příčinou pálení očí, může tento stav ukazovat i na vážnější stavy. Například stavy, jako je oční růžovka, syndrom suchého oka a blefaritida, mohou způsobit pocit pálení očí.

Také vše, co způsobuje zánět, může způsobit pocity pálení. Oční alergie, stejně jako bakteriální nebo virové infekce mohou způsobit zánět, který může způsobit pocit pálení v očích, stejně jako běžné nachlazení nebo chřipka.

Ve vzácných případech může být pocit pálení v očích příznakem vážnějších problémů souvisejících se zrakem nebo dokonce životem, jako je uveitida nebo orbitální celulitida.

Pálení v očích se obvykle objevuje vedle dalších příznaků, které mohou lékaře nasměrovat na příčinu vašich potíží. Když se objeví pálení v očích spolu se svěděním, může to signalizovat alergii, a pokud se spolu s pálením objeví výtok z oka, znamená to infekci.

Pokračování na další straně