Zvýšená tělesná teplota, která se v rozhovoru často nazývá jen teplotou, není sama o sobě nemocí, ale znakem (příznakem) nemoci. Může se vyskytovat při různých onemocněních a stavech a téměř všechna infekční onemocnění se projevují horečkou.

Většinou to projde bez komplikací, ale vždy je nutné pacienta sledovat a při sebemenším podezření, že se jedná o stav nebo onemocnění, které může vést k závažným zdravotním komplikacím, je nutné neprodleně navštívit lékaře, píše „ Zdraví a prevence“.

Hodnoty tělesné teploty

Rozmezí fyziologických nebo normálních hodnot bylo od 36 °C do 37 °C měřeno axilární (v podpaží) a od 36,5 °C do 37,5 °C měřeno rektálně (v konečníku). Tyto hodnoty se mohou lišit od člověka k člověku a měnit se během dne vlivem různých faktorů, jako je fyzická aktivita, spánek, menstruační cyklus, těhotenství, vzrušení, jídlo a pití, ale existují malé odchylky a přechodná horečka.

Minimální tělesná teplota je 35 °C, a pokud tělesná teplota klesne pod tuto hodnotu, znamená to, že se tělo dostává do hypotermie a vyžaduje neodkladnou péči o pacienta.

Za zvýšenou tělesnou teplotu se považuje vyšší než 37 °C.

Teplota vyšší než 40,9 °C se nazývá hyperpyrexie a obvykle doprovází závažnější onemocnění.

Nemoci s vysokou teplotou – jak se vyhnout rizikům?

Téměř vždy se u infekčních onemocnění vyskytuje vysoká teplota nebo horečka. Horečka je pravidelně doprovázena pocitem nevolnosti, “pulsování” a slabostí, někdy zimnicí a třesavkou. Po tomto počátečním celkovém příznaku obvykle následují další příznaky a změny a pak lze onemocnění snáze rozpoznat: buď se objeví vyrážka a plané neštovice jsou mnohým známy, nebo dýchací potíže a zápal plic nebo známky poškození centrálního nervového systému (meningitida nebo meningoencefalitida) a další.

I když je tedy u většiny těchto téměř každodenních lidských nemocí, tedy nemocí se zvýšenou teplotou, výsledek příznivý, často i bez léčby, např. jde-li o virózu, stále existuje mnoho možných úskalí a tudíž obtíží a povinností lékaře. , dále pro samotné pacienty či jejich rodinné příslušníky a pro pracovníky zařízení pro hromadné ubytování – školky, domovy atp. Protože v jednu chvíli může někdo zaznamenat pouze teplotu jako izolovaný příznak a po nějakou dobu se mohou objevit další, možná velmi závažné příznaky a poruchy charakteristické pro určité infekce, které vyžadují rychlý zásah.

Samotná těžká horečka, zvláště je-li nad 39 °C, může zejména u malých dětí vést k závažným zdravotním komplikacím, a proto si zaslouží pozornost a vyžaduje svědomité uplatňování postupů k jejímu snížení, proto je důležité pečlivě sledovat pacient: dýchání, kůže, stav vědomí a pokud zaznamenáte něco neobvyklého, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Pokračování na další straně