Oblíbené koření, aktivní část kurkumy, známý kurkumin, v sobě skrývá něco víc než přísadu do vaření – jak zjistil devětašedesátiletý muž

Tento případ poukazuje na potenciální nebezpečí každodenního užívání bylinných doplňků. Mimochodem, doplňky stravy zaznamenaly v minulém století obrovský boom v oblibě.

Zatímco populární poptávka je jedna věc, věda je věc druhá. Znepokojivý výzkum spojil běžný doplněk stravy s prasklým žlučníkem u 69letého muže.

Doktoři skoro nechápali, o co jde

Protizánětlivý kurkumin je spojován s celou řadou výhod, od kontroly cukrovky až po léčbu artritidy. Tyto silné účinky udělaly z kurkuminu oblíbený doplněk, který si našel místo v lékárničce mnoha lidí.

Kazuistika, která se objevila v American Journal of Medical Case Reports, však stále dává „skvrnu“ všem dietním produktům.

Na pohotovost šel totiž devětašedesátiletý muž po třech dnech bolestí, cítil se na hrudi, měl horečku a silně se potil. Rozšířilo se to do horní části zad, lékaři mu prohlédli plíce a kardiovaskulární systém, ale viníka těchto problémů nenašli.

Pokračování na další straně