Pokud je zjištěna v raném stadiu, je velká šance, že ji pacient přežije, proto je nesmírně důležité ji odhalit co nejdříve.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, nečekejte, kontaktujte svého lékaře co nejdříve.

Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším zhoubným nádorem, který postihuje ženy (první je rakovina prsu), a pravidelné kontroly mu mohou předejít.

Pokud je zjištěna v raném stadiu, je velká šance, že ji pacient přežije, proto je nesmírně důležité ji odhalit co nejdříve.

Jo’s Cervical Cancer Trust, britská asociace zabývající se prevencí rakoviny děložního čípku, zveřejnila seznam časných příznaků, které poukazují na toto zhoubné onemocnění.

1. Krvácení

Nejčastějším a nejčasnějším příznakem rakoviny děložního čípku je neobvyklé krvácení (během nebo po sexu, mezi menstruacemi nebo poté, co jste již vstoupili do menopauzy).
Nastává, když rakovinné buňky začnou růst na tkáni krku. Zvláště nebezpečné je, pokud se objeví poté, co žena vstoupila do menopauzy. Pro vznik tohoto typu rakoviny neexistuje žádná věková hranice.

2. Neobvyklý vaginální výtok

Každá žena má jiný výtok, takže je důležité si všímat, zda se začíná lišit barvou, vůní nebo hustotou. Pokud se změní, okamžitě kontaktujte svého gynekologa. Když rakovinovým buňkám dojde kyslík, může to způsobit infekci, která způsobí neobvyklý zápach poševního výtoku.

Pokračování na dlší straně