Syndrom polycystických ovarií – Syndrom polycystických ovarií je onemocnění, při kterém ženy produkují nadměrné množství mužských hormonů, které mohou potlačit ovulaci. U žen se syndromem polycystických ovarií není nepravidelná menstruace neobvyklá. Také může nastat období, kdy menstruace zcela chybí, a to vše kvůli nevyrovnaným hladinám hormonů.

Pokud máte syndrom polycystických ovárií, pak existuje možnost, že máte cysty na vaječnících, nadměrné vypadávání vlasů, akné, máte nadváhu a je velká šance, že jste neplodná. Syndrom polycystických ovarií není lékařskou pohotovostí, ale čím dříve začnete užívat léky, tím dříve se příznaky zmírní.

Předčasné selhání vaječníků – Předčasné selhání vaječníků nebo předčasné selhání vaječníků nastává, když žena přestane mít normální funkci vaječníků před 40. rokem života. Pokud vaše vaječníky nefungují správně, neprodukují dostatečné množství estrogenu nebo v případě potřeby neuvolňují vajíčka, což může vést ke zkrácené a nepravidelné menstruaci.

K předčasnému selhání vaječníků obvykle dochází kolem sedmadvaceti let, i když výzkumy ukazují, že se může objevit u jedné z tisíce žen ve věku 15 až 20 let a u jedné ze sta žen ve věku 30 až 39 let. Nejčastějšími příznaky předčasného ovariálního selhání jsou neplodnost a amenorea (ztráta menstruace).

Jizvy na děloze – jizvy uvnitř dělohy mohou ovlivnit kratší trvání menstruace. Toto je také známé jako Ashermanův syndrom, vzácné onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u žen, které podstoupily mnohočetné dilatační a kyretážní procedury. Tyto postupy se často používají k vyprázdnění dělohy po potratu, jako metoda potratu a k léčbě některých gynekologických onemocnění. Ženy, které mají tento syndrom, mají také kratší cykly nebo amenoreu, protože krvácení je schopné pouze části dělohy, které nejsou postiženy jizvami. Čím více jizev, tím méně a méně krvácení.

Kojení – většina žen, které kojí výhradně, nebude mít během kojení cyklus. Kojení může oddálit ovulaci až o osmnáct měsíců, protože tělo potlačuje ovulační hormony produkcí prolaktinu, alfa-laktalbuminu a syntézou laktózy. Normální cyklus se vrátí po ukončení kojení nebo snížení jeho frekvence, ale i tak může být kratší než obvykle, kvůli hormonálním výkyvům.

Poruchy štítné žlázy – Zní to divně, ale štítná žláza může ovlivnit menstruaci. Štítná žláza je regulována v ose hypotalamus-hypofýza-nadledviny mozku, stejně jako hormony, které regulují ovulaci a menstruaci. Když je narušen jeden aspekt hřídele, mohou být narušeny další aspekty. Mezi další indikátory hyperaktivní nebo nedostatečné činnosti štítné žlázy mohou patřit změny chuti k jídlu a hmotnosti, potíže s regulací tělesné teploty, změny vlasů, pocity úzkosti a bušení srdce. Problémy se štítnou žlázou jsou velmi časté a jejich léčba je důležitá pro udržení plodnosti a celkového zdraví.

Perimenopauza – Jak žena stárne, její cyklus se může zkracovat, zvláště když se blíží menopauza. Perimenopauza, doba před samotnou menopauzou, kdy v těle začíná hormonální přechod, obvykle začíná ve čtyřicátých letech, ale není neobvyklé, že k ní dojde i ve třicátých letech.

Perimenopauza může trvat čtyři až šest let. V tomto období může mít žena cyklus kratší a může se stát, že jej nemá vůbec. To vše je zcela normální a v tomto období není třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud se však trápíte, a zvláště pokud jde o plodnost, návštěva gynekologa vám určitě neublíží.

Zdroj:Women’s Health.