Ve většině případů je viníkem ucpaného nosu rýma, ale příznaky jako problémy s dýcháním, kýchání, necitlivost na pachy a chutě a špatný spánek spojený s ucpaným nosem mohou trvat měsíce nebo dokonce roky. Příčinou takových chronických problémů mohou být sezónní alergie, odchylka septa nebo jiný léčebný důvod, říkají odborníci.

– Pokud nemůžete normálně dýchat déle než dva měsíce kvůli ucpanému nosu, určitě navštivte lékaře, který dokáže najít jednoduché řešení vašeho problému  – říká Dr. Ayham Al-Ayoubi z londýnské nemocnice.

1. Varovný příznak: Kýchání parfému, prachu nebo zvířecích chlupů

Možnou příčinou tohoto stavu je alergická rýma nebo zánět nosních cest. Alergeny způsobují tvorbu protilátek imunoglobulinu E a rýmu a obstrukci dýchacích cest. Odborníci tvrdí, že až 45 procent lidí trpí lehkou nebo těžkou verzí alergické rýmy a tento stav se léčí antihistaminikovými tabletami nebo steroidními spreji.

2. Varovný příznak: Spreje a kapky nefungují

Možnou příčinou problému s ucpaným nosem, který se navzdory léčbě nezlepšuje, je odchylka septa. Někdy se vyskytuje v důsledku dětských zranění, zatímco u některých lidí je stav vrozený.

– Od šesti do osmi hodin denně vykonává jedna nosní dírka při dýchání 80 procent celkové práce a pak totéž dělá druhá. Pokud je přepážka poškozena, pak silnější strana funguje jen asi na 40 procent své plné kapacity  – říká Dr. Ayoubi.

Jediným způsobem, jak účinně léčit tento stav, je rutinní operace narovnání septa.

Pokračování na další straně