Věděli jste, že barva vašeho jazyka může hodně prozradit o vašem zdraví?

Než zjistíte, co znamenají bílé usazeniny na jazyku, musíte nejprve vědět, co je to normální, zdravý jazyk.

OKAMŽITĚ SE PODÍVEJTE, ZDA MÁTE VLASY NA HRUDU: To ukazuje na příznak onemocnění, které postihuje velké množství žen!

Pokud je vše v pořádku, barva by měla být růžová bez bledých nebo tmavých oblastí. Povrch musí být hladký bez usazenin nebo se sotva patrnými stopami bílé barvy.

Pokud jsou usazeniny jasně vidět, znamená to, že se nahromadilo příliš mnoho škodlivých látek a že jste zkonzumovali příliš mnoho mléčných výrobků. Zdravý jazyk by neměl být suchý, ale mírně vlhký. Někdy může být bílý jazyk po probuzení známkou toho, že jste nachlazení nebo alergii, a když je celý povrch pokrytý, jde většinou o zánět chuťových pohárků. K takovému stavu obvykle dochází u kuřáků, v důsledku nedostatečné ústní hygieny nebo v důsledku konzumace léků, které mohou tento orgán vysušovat.

Bílé skvrny často ukazují na plísňovou infekci, která se obvykle objevuje po užívání antibiotik a cukrovce. Leukoplakie je další příčinou skvrn a vyskytuje se u těch, kteří konzumují tabákové výrobky. V takovém případě byste měli kontaktovat svého lékaře, protože by to mohlo znamenat bezprostřední výskyt rakoviny.

Příčinou může být vyrážka známější jako lichen planus, která se objevuje i na jiných částech těla, zejména nad kotníky, předloktími a zápěstími. Lichen planus může být důsledkem tabáku, což znamená, že příznaky zmizí poté, co přestanete kouřit.

Bílé znaménka na jazyku většinou nejsou nebezpečné a jejich léčba není složitá. Je nutné mít dobrou ústní hygienu a vědět, jak přestat kouřit. Určitě je dobré navštívit lékaře, aby vyloučil nebezpečné nemoci a případně zahájil léčbu včas.

Stav, který není znepokojivý a nevyžaduje okamžitou lékařskou intervenci, znamená ošetření k vyčištění jazyka. Můžete to udělat jemným oškrábáním jazyka škrabkou, poté odstraníte toxiny a umožníte ostatním orgánům lépe pracovat.

  1. Jazyk je černý

Malé hrbolky na povrchu jazyka – papily – mohou někdy zčernat kvůli nahromadění bakterií a plísní. Také povrch jazyka může změnit barvu vlivem nějakého jídla, pití, tabáku… Důvodem je často špatná ústní hygiena. Tento stav jazyka je neškodný, ale je ošklivé vidět. Za černý jazyk však mohou některá antibiotika a další léky a také ústní vody. Může jít i o dehydrataci organismu nebo přílišné pití kávy. Pokud trvá déle než deset dní, poraďte se s lékařem.

Pokračování na další straně