Takové skvrny mají většinou neškodnou příčinu a mohou se objevit například při kýchání nebo kašlání, ale pokud ani po dvou měsících nezmizí, vyhledejte lékaře, říká oční lékař.

Pokud jste si při ranním mytí v zrcadle při pohledu do zrcadla všimli červené skvrny na oční bělmě nebo vás někdo varoval, že takovou skvrnu na oku máte, není ve většině případů důvod k obavám, že je to reakce, která pravděpodobně odezní během několika dnů.

Jde o subkonjunktivální krvácení, která nejsou nebezpečná a pokud nejsou žádné další varovné příznaky, neměli byste hned chodit k lékaři, říká oční lékař.

Může totiž souviset i s menším stresem, například při kýchání nebo kašli, při kterém se krátkodobě zvýší krevní tlak v mozku. V tomto případě mohou krevní cévy v očích prosakovat trochu krve. Je to podobný proces, jako když se na těle tvoří modřiny, vysvětluje.

– Někdy to může být i důsledek tření oka, když cítíme, že je uvnitř částečka prachu nebo něco podobného, ​​tak si oko třeme, abychom se toho zbavili, říká.

To je často případ lidí, kteří trpí alergií na pyl, nebo alergií na prach, které pociťuje svědění očí a častou potřebu si je mazat. Pokud při mrkání nedochází k pálení oka ani bolesti a skvrna se nešíří, není třeba se znepokojovat.

Pokračování na další straně