Asi většina lidí zná blahodárné vlastnosti vlašských ořechů, ale jen málokdo si uvědomuje, že stejně důležité jsou ořechové listy. Listy obsahují vitamíny, glukosidy, flavonoidy, karotenoidy a aromatické silice. Ke zlepšení zdraví můžeme použít nejen listy, ale i slupku z nezralých ořechů a také mladé plody, které ještě nemají tvrdou skořápku.

Užíváním ořechových listů můžeme posílit srdce, podpořit správnou činnost cév, zlepšit metabolismus a snížit hladinu cukru v krvi. Listy navíc působí antibakteriálně a antisepticky. Při aplikaci na rány dokážou urychlit jejich hojení, podporují také léčbu zánětů a mykóz kůže.

Jak sbírat a sušit listy vlašských ořechů

Listy by se měly sklízet koncem května a začátkem června. To je doba, kdy jsou listy plně vyvinuty. Musíme dávat pozor, aby listy nebyly nemocné – nesmějí mít žádné zabarvení ani jiné příznaky, které nejsou pro rostliny přirozené. Při sběru listů je musíme oddělit od natě. Mladé ořechy sbíráme i v červnu, u některých stromů i v červenci.

Sklizeň sušte na tmavém a vzdušném místě. Dobře usušené listy by neměly ztratit svou zelenou barvu. Ty, které zhnědnou, by měly být okamžitě vyřazeny. Sušené zelené listy dejte do zavařovací sklenice nebo jiné těsně uzavřené nádoby.

Jak připravit zdravotní nálev z ořechových listů?

Do sklenice vložte lžíci drcených ořechových listů. Zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme hodinu louhovat. Scezený nápoj se pije 3x denně po 1/3 šálku, nejlépe před každým jídlem.
Tento bylinný nálev se doporučuje zejména při průjmech, zánětech a gastrointestinálním krvácení.
Pokud má naše pleť problémy s akné, impetigo nebo záněty, lze nálev použít jako obklad na pokožku. K tomu namočíme gázu a přiložíme na nemocné místo.
Napařovací nálev lze použít i na sedy-lehy, které pomohou při léčbě hemoroidů a zánětů ženských intimních míst.

Jak připravit odvar z ořechových listů?

Pro přípravu odvaru dejte do hrnce lžíci sušených listů a zalijte je 0,5 l vlažné vody. Zahřívejte 10 minut, nenechte vařit. Sundáme z ohně a počkáme dalších 5 minut. Odvar lze použít k výplachu úst a dásní. Pro podporu léčby mykózy a nadměrného pocení nohou lze navíc použít odvarové obklady a namáčení nohou.
Pro zlepšení stavu pokožky můžeme použít 80 g drcených listů s přídavkem sušené ovocné kůry. Přidáme 300 g libovolného rostlinného oleje a necháme 20 dní na tmavém místě.
Odvar ze lžíce suchých listů a 0,5 l vody pomůže při lymfadenitidě, cystitidě a mastitidě. Nápoje stačí vypít 3x denně 2 polévkové lžíce půl hodiny před jídlem.
Z listů ořešáku si můžeme připravit i tinkturu, která pomůže vyléčit prostatitidu. 1 polévkovou lžíci listů zalijte 200 g vodky. Tinkturu odložíme na 2 týdny na tmavé místo, občas protřepeme. Připravený nápoj pijte 2x denně 20 minut před jídlem v množství 30 kapek.

Pokračování na další straně