Revmatismus je jedno z nejčastějších chronických onemocnění a podle statistik některým typem tohoto onemocnění trpí třetina světové populace. Většina revmatických onemocnění postihuje nejčastěji kosti, klouby, chrupavky, šlachy, svaly a vazy.

V poněkud vzácnějších formách jsou postiženy i jiné části těla, jako je kůže a některé vnitřní orgány. Revmatismus se vyskytuje ve všech věkových skupinách, i když frekvence je vyšší mezi třiceti a padesáti lety. Postihuje obě pohlaví, i když ženy vedou v menším procentu než muži.

Příznaky revmatismu se liší podle typu onemocnění. Objevují se postupně a v průběhu rozvoje onemocnění může docházet k jejich občasné absenci, ale i náhlé a náhlé zvýšené manifestaci.

Některé z nejčastějších příznaků revmatických onemocnění:

  • ztuhlost a necitlivost svalů a kloubů, zarudnutí a otoky kloubů
  • deformace kloubů, citlivost, bolest a teplo postižených míst, slabost končetin, únava a vyčerpání

Kromě bolesti a otoku mohou revmatická onemocnění vyústit v poškození kloubů, sníženou pohyblivost, částečnou nebo úplnou tělesnou neschopnost a v konečném důsledku invaliditu.

Je známo asi 250 druhů revmatických onemocnění – od osteoporózy, přes různé typy artritid až po systémová onemocnění pojiva.

Zmíníme některé z nejběžnějších.

Osteoartróza

Osteoartróza je nejčastějším typem artritidy. Toto revmatické onemocnění ničí kloubní chrupavku a kost, což vede k bolesti, zánětu a poškození kloubů.

Muži a ženy jsou postiženi stejně a je nejčastější u starší populace. Osteoartróza postihuje především krk, spodní část zad, prsty na rukou, kyčle a kolena.

Pokračování na další straně