Prokazatelně pomáhá při zánětech kolenního kloubu a japonští autoři poukazují na vynikající účinky kurkuminu při rakovině tlustého střeva a čínští autoři při rakovině močového měchýře a plic.
Většina lidí používá tuto božskou rostlinu jako přísadu do jídel, kvůli její intenzivní, lákavé vůni, aniž by tušili, že kurkuma se po staletí používá k léčbě i těch nejzávažnějších nemocí. Lidé tuto mocnou rostlinu z Asie často používají na zažívací potíže, zánětlivé procesy, rány, žaludeční potíže, drobné řezné rány a poranění svalů.
Podle výzkumu vědců může kurkumin lidem pomoci i v prevenci rakoviny. Je plný protiplísňových a antibakteriálních vlastností, které nám mohou pomoci v boji proti mnoha nemocem. Výzkum tvrdí, že kurkumin může pomoci buňkám přežít těžký zánět.
Chrání také DNA. Ovlivňuje 700 genů v našem těle a léčí více než 70 zdravotních problémů. Jeho protizánětlivé vlastnosti nám mohou pomoci léčit stavy, jako je osteoartróza.
Mnoho odborníků tvrdí, že nám kurkuma může pomoci léčit problémy s játry, dýchací potíže, autoimunitní poruchy a neurologické problémy.
„Hlavní účinnou látkou kurkumy je cucumin, který v experimentech prokázal četné příznivé účinky při zánětlivých stavech. Často je označována jako kurkuma. Inhibuje různé zánětlivé enzymy. Působí také tak, že snižuje aktivaci zánětlivých genů, a to prostřednictvím inhibice jednoho z tzv transkripčních faktorů, jaderného faktoru kappa B, a také inhibuje četné cytokiny, molekuly, které spouštějí zánět,“ říká Dr. Branimir Nestorović.
Ve velké studii z Indie v roce 2014 byl kurkumin při snižování příznaků zánětu kolene stejně dobrý jako vysoká dávka ibuprofenu, našeho 800 mg Brufenu. Ve studii z roku 2017 byl identifikován další polyfenol, calebin A, s velmi výraznou protizánětlivou aktivitou.
„Oblastí, kde se však dnes nejvíce zkoumá, je aplikace v léčbě rakoviny. V přehledovém článku publikovaném v roce 2017 v prestižním časopise Annals of the New York Academy of Sciences je ukázán vynikající účinek kurkuminu na dlouhověkost, který zachovává aktivitu enzymu, který je kritický pro obranu těla proti rakovině. Tento enzym, nazývaný tumor-supresorová fosfatáza a analog tenzinu, potlačuje proliferaci nádorových buněk a je často málo aktivní u rakoviny. V přehledovém článku z roku 2017 potvrzuje skupina italských onkologů hodnotu kukurminu, ale také sulforafanu z brokolice a epigalokatechin z čaje při rakovině prsu. Polyfenoly ze všech těchto zdrojů jsou mimořádně užitečné u maligních pacientů. Japonští autoři poukazují na vynikající účinky kurkuminu u rakoviny tlustého střeva a čínští autoři u rakoviny močového měchýře a plic.“
Pokračování na další straně