Nejdůležitější je samovyšetření

Před výjezdem do přírody je nutné aplikovat specializované prostředky proti klíšťatům a po pobytu venku se doporučuje osprchovat a důkladně prohlédnout srst a pokožku celého těla.

Zvláštní pozornost věnujte místům, která zadržují vlhkost, jako jsou podpaží, třísla, kůže žaludku a za uchem.

Pokud tohoto škůdce objevíte na své kůži nebo pokožce svých dětí, nepropadejte panice. Postup bezpečného odstranění klíštěte vysvětlila pro Zafetna.hr praktická lékařka Jelena Sironić Hreljanović.

Dva jednoduché kroky k odstranění klíšťat

* Vezměte pinzetu na vytažení klíštěte a sáhněte s ní co nejhlouběji podél okraje kůže, abyste ho chytili za „hlavičku“. Použít sice můžete i klasické pinzety, ale v lékárnách seženete speciální pinzety na jejich odstranění z kůže, které se snáze používají.

* Otočte pinzetou proti směru hodinových ručiček, dokud nevyjmete celé klíště.

Místo kousnutí po odstranění klíštěte vydezinfikujte, nalepte náplast a sledujte, zda na kůži zaznamenáte nějaké změny. V případě, že kůže zčervená, okamžitě kontaktujte svého praktického lékaře, říká Dr. Sironic Hreljanovic.

Dr. Ivan Puljiz z kliniky infekčních nemocí „Fran Mihaljević“ podotýká, že pinzetu je třeba dezinfikovat antiseptikem a klíště vytáhnout z kůže lehkým tahem. Buďte trpěliví, protože celý postup může trvat až 10 minut.

Zůstane-li část klíštěte, ve většině případů samo vyleze. V případě extrémně vzácných lokálních infekcí v místě vpichu nebo objevení se časných příznaků boreliózy je třeba primárně vyhledat pomoc praktického lékaře, který rozhodne o nutnosti dalšího odeslání k infekčnímu specialistovi.