Jedlá soda a citron se staly oblíbenými domácími prostředky. Někteří tvrdí, že jedlá soda a citronová šťáva mohou zlepšit zdraví pokožky, vyléčit pálení žáhy a vybělit zuby.

Několik vědeckých studií zkoumalo zdravotní přínosy jedlé sody a citronové šťávy odděleně, ale existuje jen málo výzkumů, které by potvrdily účinek této kombinace.

Jedlá soda slouží k péči o tělo zvenčí i zevnitř. A pokud k tomu přidáte vitamín C, který se nachází v citronové šťávě, získáte silnou kombinaci, která chrání celé tělo.

Proč je tato kombinace dobrá? Zde jsou některé z léčivých vlastností jedlé sody a citronu:

  1. Jedlá soda a citron jsou dobré na žaludeční kyselinu
    Nadměrná žaludeční kyselina může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, nevolnost a poruchy trávení.

Mnoho lidí s nadbytkem žaludeční kyseliny užívá volně prodejná (OTC) antacida ke zmírnění příznaků. Konzumace jedlé sody a citronové šťávy může také neutralizovat žaludeční kyselinu podobným způsobem jako antacida, píše Medical News Today .

Studie z roku 2017 zkoumala antacidní účinky různých potravin. Autoři této studie vytvořili umělou žaludeční kyselinu s pH 1,2. Přestože samotná citronová šťáva neměla téměř žádný účinek, jedlá soda úspěšně neutralizovala syntetickou žaludeční kyselinu.

Mnoho volně prodejných antacidů obsahuje hydrogenuhličitan sodný a kyselinu citrónovou. Citron a další citrusové plody jsou bohatým zdrojem přírodních kyselin.

Použití jedlé sody a citronové šťávy k boji s přebytečnou žaludeční kyselinou může být dobrým domácím lékem, protože účinná OTC antacida obsahují podobné složky.

Problematická však může být kombinace přesných poměrů jedlé sody a citronové šťávy.

Konzumace směsi s příliš velkým množstvím jedlé sody může způsobit průjem a další zažívací potíže, zatímco příliš mnoho citronové šťávy může způsobit reflux nebo zhoršit jeho příznaky. Koupit antacida v lékárně je často mnohem bezpečnější.

Pokračování na další straně

1
2