Od té doby, co Vladimir Putin nařídil armádě uvést ruské jaderné síly do nejvyšší pohotovosti, se lidé začali ptát na jódové tablety. Jak ale může jód v těchto situacích pomoci?

Ukrajinci, ale i svět se bojí možnosti jaderné války. Proto se v současné době v Rakousku, Německu a na Ukrajině ve velkém nakupují tablety mouky, cukru, soli, oleje a jodidu draselného.

Předpokládá se, že jódové tablety v případě radioaktivního záření zabraňují ukládání radioaktivního jódu ve štítné žláze a mohou zabránit vzniku maligního onemocnění štítné žlázy.

Stabilní jód z tablety dočasně saturuje štítnou žlázu, a tím blokuje vstřebávání radioaktivního jódu. Australské úřady však uvedly, že tyto tablety by se NIKDY neměly užívat bez dohody s lékařem. Důvodem je, že tyto tablety se v případě velké potřeby užívají v přesně stanovený čas, aby jodid draselný rozvinul svůj ochranný účinek, píše Večernje.hr

Jak a co jód léčí?

Jód je účinný antivirový a antibakteriální prostředek s dlouhou historií použití jako prostředek na čištění ran a široký sortiment dezinfekčních prostředků. Někteří věří, že povidonový jód může urychlit hojení ran a snížit potřebu antibiotik. Mnozí jej také používají k čištění různých předmětů v domácnosti, stejně jako k dezinfekci rukou při nachlazení a chřipce, a je také známo, že se úspěšně používá k omezení virových a bakteriálních infekcí metodou „kloktání“.

Jód je účinné antivirotikum a antiseptikum

Již dlouho je známo, že jód může zabíjet viry. Poslední vážná pandemie chřipky byla způsobena virem H1N1 v roce 1918. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí odhaduje, že je nakaženo 500 milionů lidí, tedy jedna třetina světové populace. Na světě je 50 milionů úmrtí, které podle lékařů souvisely s onou infekcí.

Pokračování na další straně