Dny se prodlužují a noci zkracují. Jenže možná byste spíše uvítali opak. Únava se načítá. Vyčerpanost se násobí a místo vítání prvních květů byste nejraději zůstali trvale v posteli. Jestli tyto pocity důvěrně znáte, nejspíš máte co do činění s jarní únavou. Ta je sice nepříjemná, ale není to nemoc. Stačí udělat pár věcí a zbavíte se jí.

Hned v úvodu je potřeba zmínit, že jarní únava je běžnou reakcí organismu. Většina lidí totiž během zimy omezí pohyb a má tendenci se přejídat. Jídelníček obsahuje tučnější jídla a méně ovoce a zeleniny. Tělu proto chybí celá řada vitaminů a minerálů, čerstvý vzduch i sluneční paprsky. Výsledkem je útlum. Abyste svůj organismus znova nastartovali, je potřeba mu dodat to, co potřebuje.

Vitaminy a minerály

Kromě doplnění základních vitaminů C a D myslete i na minerály. Z nich je klíčový hořčík, který přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Zároveň je důležitý pro energický metabolismus i správnou funkci nervového systému a svalů. Jeho dostatečný přísun pomůže předcházet výskytu nepříjemných svalových křečí, které se mohou objevit při či po sportu. Oceníte jej však i v případě psychicky náročných dnů. Sáhnout můžete například po doplňku stravy Naturevia Magnesium 1 MEGA, který patří k nejsilnějším přípravkům na trhu a jehož jedna malá tableta obsahuje extra porci hořčíku.

Koenzym jedině se selenem

Dalším skvělým pomocníkem pro energii a vitalitu je koenzym Q10. Právě tato látka je součástí téměř všech buněk v lidském těle. Při její nedostatečné hladině nedokáže tělo vyrobit dostatek energie a lidé se pak cítí unavení. Ve velkém množství se koenzym Q10 vyskytuje v srdci, plicích a játrech, což jsou energeticky nejvíce náročné orgány. Pro ně je látka, která pomáhá s tvorbou energie, nepostradatelná. I když si tělo koenzym Q10 dokáže vyrobit samo, často to nestačí. Jeho produkce se totiž s věkem snižuje a první výrazný „sešup“ přichází kolem čtyřicítky. Ještě o něco hůř na tom s touto látkou lidé užívající statiny.

Tyto léky snižují produkci koenzymu Q10 až o dalších 50 % v porovnání s přirozeným úbytkem souvisejícím s věkem. Proto, pokud berete léky na cholesterol, měli byste k nim užívat i doplňky stravy obsahující minimálně 100 mg koenzymu Q10, abyste kompenzovali jejich možné nežádoucí účinky.

Když už budete vybírat vhodný přípravek, sáhněte po tom, který obsahuje nejen koenzym Q10, ale i selen. To je důležitý stopový prvek a antioxidant, jenž pomáhá předcházet poškození buněk a jejich stárnutí. Dá-li se dohromady s koenzymem, dojde k synergickému efektu. Přínosy obou látek se zesílí. Společnými silami mohou koenzym Q10 a selen zpomalit biologické stárnutí a přispět k delšímu aktivnímu životu. Kombinaci obou může nabídnout doplněk stravy Naturevia Koenzym Q10 cardio, jehož jedna kapsle obsahuje extra silnou dávku 100 mg vysoce kvalitního koenzymu Q10, selen a vitaminy B1 a E.

14 dní a dost!

Pokud vaše tělo dostane vše, co potřebuje, měli byste se z jarní únavy rychle oklepat. Obvykle odezní během dvou týdnů. To je ta dobrá zpráva. Tou horší je, že „zobání“ tabletek samo o sobě nestačí. Pomůže s únavou, ale ne s pohodlností. Právě do ní mnozí během zimy sklouznou. Jenže proti lenosti žádná zázračná tabletka neexistuje. Na ni platí jedině silná vůli a odhodlání.