Podobně, jako to platí i pro ostatní tělesné tekutiny, ani o ušním maze se tolik nemluví. Ve skutečnosti se však jedná o důležitou součást našeho těla, která o toho dokáže poměrně hodně vypovídat o našem zdraví.
Možná se vám to nyní bude zdát trochu nechutné, ale příště, až si budete čistit uši, podívejte se trochu blíže na to, co z nich vychází.
Panují dokonce názory, že ušní maz bychom si neměli vyndavat ušními tyčinkami, ale uši si čistit jen prsty a mýdlem umýt vnější část ucha. To by mělo na jejich vyčištění úplně stačit.
Ušní maz si proto tyčinkami čistěte pouze z vnějších částí ucha a nezacházejte nimi do ušního kanálku.
Co je to vlastně ušní maz?
Mnozí lidé netuší, že ušní maz není jen nějaké neužitečné nahromadění tuků a špíny v uchu. Naše tělo ho vytváří za účelem, aby zabránilo průniku bakterií a nečistot do ušního kanálu.
Čili tato, na první pohled “špína”, paradoxně udržuje naše uši čisté, zdravé a funkční.
Ušní maz z chemického hlediska je kombinací mastných kyselin s dlouhým řetězcem, skvalenu a malého množství alkoholu.
Navzdory jeho důležité funkci při ochraně uší, nikdo nechce, aby ušní maz byl vidět.
Pokud spatříte, že se vám nahromadil na vnějším otvoru ušního kanálku ušní maz, klidně vezměte ušní tyčinku a setřete ho.
Dovnitř ucha, jak jsme již v úvodu uvedli, není nutné vůbec zacházet. Navíc neodborným hloubkovým zaváděním tyčinky riskujete poškození ušního bubínku. Proto raději zůstaňme jen při venkovním čištění.
Tady už se pomalu dostáváme k jádru našeho článku a to, jak pomocí zbarvení a konzistence ušního mazu zjistit více o vašem zdraví.
1) Žlutý, vlhký a lepkavý
Toto je nejtypičtější stav ušního mazu a vypovídá o dobrém zdraví. Vlhkost a lepkavost brání vyschnutí ušního kanálku a také předchází svědění.
2) Šedý
Šedá barva je pro ušní maz možná trochu neobvyklá, ale nemusíte se ničeho obávat. Šedé zbarvení je často důsledkem zachycených nečistot zvenčí.
Pokud však kromě šedé barvy je maz i křehký a v uchu vás svědí, může jít o příznak ekzému. V takovém případě je dobré pro jistotu zajít k ušnímu lékaři.
článek pokračuje na druhé stránce…