Kolem čtyřicítky nebo padesátky je běžné, že se na kůži objevují nažloutlé, nahnědlé pigmentové skvrny. Jak můžeme jejich vznik oddálit a co dělat, když se skvrny již objevily?

Z čeho jsou tvořeny?

Stařecké skvrny (lentigines seniles) jsou nezhoubnou pigmentovou poruchou kůže a objevují se především v oblastech kůže, které jsou silně vystaveny slunečnímu záření. Stařecké skvrny jsou formou hyperpigmentace, při které je nadměrná produkce melaninu – pigmentu nacházejícího se v kůži – a výsledkem jsou tmavé skvrny a nerovnoměrný tón pleti. Tyto malé, ploché, tmavé skvrny na kůži jsou obvykle viditelné na rukou, obličeji a dekoltu.

Téměř každý ve věku 60 let má skvrny, důvodem je to, že v průběhu let se “UV účet” pokožky stává stále více nasyceným. Kvůli tomu všemu výskyt pigmentových skvrn často snižuje sebevědomí, protože jejich vzhled je jednoznačně spojen se stárnutím.

Prevence stařeckých skvrn

I zde je důležitým ovlivňujícím faktorem genetika: pokud měl rodič nebo rodiče stařecké skvrny, je větší šance, že se kožní problém objeví v následujících generacích. To je dobrá zpráva z toho pohledu, že „se můžeme připravit dopředu“. Vznik nahnědlých skvrn lze poněkud oddálit, pokud dbáme na správnou péči o pleť již v mladém věku.

Není těžké vidět, že pokud jsou skvrny způsobeny nasycením UV zářením, pak je ochrana před sluncem na prvním místě. Na kritická místa (dekolt, ruce, obličej) je vhodné denně nanášet opalovací krém a hydratační krém a při opalování chránit pokožku opalovacím krémem s vysokým faktorem. Kromě ochrany před sluncem odvádějí dobrou práci retinoidy, což jsou deriváty vitaminu A.

Pokračování na další straně