Artritida je zánětlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje klouby. Existuje více než sto typů artritidy, které mohou postihnout různé oblasti těla.

Kromě kloubů jsou některé formy artritidy spojeny s onemocněními jiných tkání a orgánů v těle. Nejběžnějšími typy jsou osteoartritida, dna a revmatoidní artritida. Tato zákeřná nemoc se netýká jen seniorů. Artritida se může vyvinout u lidí všech věkových kategorií, včetně dětí a mladých dospělých. Jde o velmi komplexní onemocnění, takže hledání správného léku může být časově náročné. K léčbě však nemusíte používat lékařské léky, které mohou mít vážné vedlejší účinky. Dobrou zprávou je, že správnou výživou, cvičením, vybranými bylinkami a přírodními doplňky stravy můžete artróze předejít nebo ji úplně vyléčit.

Přírodní léky na artritidu

Kadidlo zlepšuje oběh a průtok krve cévami poškozenými zánětem, což navíc pomáhá kloubům postiženým artritidou. Jeho silné protizánětlivé působení pomáhá také při Crohnově chorobě a cystách.

Kurkuma – Díky svým protizánětlivým vlastnostem se kurkuma často používá v přírodních produktech k léčbě artritidy. Jeho účinnost byla prokázána v mnoha studiích. Kurkumin – hlavní účinná látka kurkumy – účinně zbavil dobrovolníky ranní ztuhlosti a otoků kloubů.

Glukosamin – Regeneruje chrupavku a dodává elasticitu vazům a šlachám. Dlouhodobé užívání zmírňuje bolest. Díky své malé molekulové velikosti se snadno dostane do buněk kloubní chrupavky a synoviálních membrán. Již ve středním věku ho tělo nevytváří dostatek, což vede k otokům a bolestivému ztuhnutí kloubů. Jeho nevýhodou je vysoká cena, možnost alergií a nevhodnost pro vegetariány a diabetiky.

Chondroitin sulfát – blokuje enzymy degradující chrupavku. Stejně jako glukosamin poskytuje tato látka rámec pro syntézu kolagenu, váže dostatek vody k vytvoření viskózní, elastické vrstvy. Promazává a chrání tak chrupavku, posiluje pružnost a odolnost vůči tlaku. Kromě toho blokováním některých enzymů chondroitin zabraňuje opotřebení kloubní chrupavky. Ale může způsobit stejné vedlejší účinky jako glukosamin.

Zinek – Snižuje riziko revmatoidní artritidy. Nedostatek zinku ve stravě je faktorem, který zvyšuje riziko zánětů pojivové tkáně, revmatismu a také vzniku celulitidy. Zinek také pomáhá diabetikům, protože hraje roli při produkci inzulínu a neutralizuje přebytečnou měď, která je jednou z příčin artritidy. Mezi potraviny, které obsahují zinek, patří luštěniny, celozrnné výrobky, dýně a její semena, sója a hrách.

Mangan – Mangan je potřebný pro syntézu základních složek chrupavky. Nedostatek může vést k bolestem kolen, chronické únavě, únavě a ztrátě rovnováhy. Nachází se v ananasu, ovesných vločkách, ořeších, luštěninách, špenátu a čaji.

Pokračování na další straně

1
2