Chronická rinosinusitida (zánět dutin) způsobuje kromě jiných příznaků přetrvávající ucpaný nos a bolesti hlavy. Nedávný výzkum odhalil souvislost mezi tímto stavem a změnami mozkové aktivity.

Tým stojící za studií doufá, že odkaz pomůže vysvětlit některé další běžné účinky přetrvávajícího zánětu: potíže se soustředěním, boj s záchvaty deprese, problémy se spánkem a závratě.

Nalezení spojení mezi základním onemocněním a nervovým zpracováním, ke kterému dochází jinde, by mohlo být životně důležité pro pochopení chronického stavu spolu s úsilím najít lepší a účinnější způsoby jeho léčby.

“Toto je první studie, která spojuje chronický zánět dutin s neurobiologickými změnami,” řekl otolaryngolog Dr. Aria Jafari z University of Washington. Práce tohoto týmu byla zveřejněna v dubnu 2021.

„Z předchozích studií víme, že pacienti se sinusitidou se často rozhodnou vyhledat lékařskou pomoc ne proto, že jim teče z nosu a mají tlak v dutinách, ale protože nemoc ovlivňuje jejich interakci se světem. Nemohou být produktivní a jejich spánek je špatný. To výrazně ovlivňuje kvalitu jejich života. Nyní máme potenciální mechanismus pro to, co pozorujeme klinicky.”

Vědci použili data z Human Connectome Project k nalezení 22 subjektů žijících s chronickou rinosinusitidou a 22 lidí bez sinusitidy pro kontrolní skupinu. Data z fMRI skenů byla poté použita k porovnání průtoku krve a neuronální aktivity v mozku.

Byly pozorovány body zvýšené a snížené aktivity v mozku, které by mohly být za hlášenými příznaky.

“Subjektivní pocit snížené pozornosti, potíží se zaměřením nebo poruch spánku, které zažívá osoba se sinusitidou, může souviset s jemnými změnami ve způsobu, jakým spolu komunikují oblasti mozku, které řídí tyto funkce,” řekla otolaryngoložka Dr. Kristina Simonian. z Harvardské univerzity..

Pokračování na další straně