Nedoporučuje se vysazovat česnek ani na záhony, kde byla vysazena jiná kořenová zelenina. Stejně dobrým indikátorem je, že rajčata, dýně či okurky mají v oblibě sluneční stanoviska v zahradě – ty jsou ideální i pro zimní česnek.

Trik zahrádkářů, jak vrátit do půdy dusík pro velký a silný česnek!

Pokud nemáte jinou možnost a musíte česnek vysadit na místa, kde byla předtím kořenová zelenina, po sklizni vysaďte na tato místa vikev setou. Dobře roste i během krátkých dní a je odolná i proti chladnějšímu počasí.

Má schopnost obnovovat kvalitu půdy a co je nejdůležitější, navrátí do ní dusík.

Před výsadbou nezapomeňte na moření česneku. Nejlepším na moření je roztok Sulky-K (5%), ve kterém necháme oddělené stroužky mořit asi 8-12 hodin.

Stroužky získají modrozelený odstín, na 1 kg česneku použijeme 1 l mořidla. Mořením česnek chráníte před parazity, plísní a i před extrémními výkyvy počasí.

Stroužky musíme sázet kořenovou částí dolů. Když se sází opačně, snižuje se úroda a zhoršuje se i kvalita.

Jednotlivé stroužky by měly být vzdáleny 7-8 cm a mezi řádky necháme vzdálenost 20 cm.

Česnek je dobré na zimu přikrýt spadaným listím. Nebo rašelinou či humusem. Pokud nehrozí extrémní zima, česnek přežije i bez přikrývání.

Na jaře uvidíte první plody své podzimní práce, stačí odhrnout zimní přikrývku půdy a uvidíte zelené výhonky mladého česneku.

Sledujte nás na Facebooku

https://www.facebook.com/primanaturacz-1231369843610408/?ref=ts&fref=ts