Pokud jste sami a myslíte si, že máte infarkt, neváhejte a okamžitě někoho požádejte, aby vás odvezl do nejbližšího zdravotnického zařízení. I když si nejste jisti, zda se nejedná o infarkt, je lepší zavolat 911 hned, než čekat. Výzkumy ukazují, že senioři a ženy spíše inklinují k čekání a nejčastějšími důvody jsou nerozpoznání příznaků, záměna příznaků (např. bolesti břicha, ramene atd.) infarktu za příznaky jiných onemocnění, ne chtějí rušit své blízké.

Uvádíme příznaky, které se mohou objevit i měsíc před infarktem.

1. Únava – Jedním z hlavních příznaků, které mohou naznačovat blížící se infarkt, je nevysvětlitelná únava. Provádění jednoduchých úkolů, jako je ustlaní postele nebo sprchování, může být mnohem obtížnější a úroveň únavy se na konci dne zvyšuje. Ženy hlásí tento příznak častěji než muži.

2. Bolesti břicha – Dalšími nejčastějšími příznaky jsou bolesti břicha, nevolnost, nadýmání nebo plynatost. Před infarktem bolest obvykle přichází ve vlnách.

3. Bolest na hrudi – U mužů je bolest na hrudi jedním z nejdůležitějších časných příznaků, které by neměly být ignorovány. Tento příznak postihuje pouze 30 procent žen. Pocity mohou být trvalé nebo dočasné a zahrnují nepříjemné pocity v jedné nebo obou pažích (častěji levé), čelisti, krku, ramenech a břiše.

4. Nespavost – Příznaky zahrnují potíže se spánkem, časné ranní probouzení, špatnou kvalitu spánku. To vše je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice. Může také zahrnovat silnou úzkost a absenci a je častější u žen.

5. Dušnost – Dušnost nebo dušnost dává pocit, jako byste se nemohli dostatečně nadechnout a mohou způsobit závratě. Vyskytuje se u obou pohlaví, a to i šest měsíců před infarktem.

6. Vypadávání vlasů – Vypadávání vlasů může být dalším ukazatelem, který nejčastěji postihuje muže nad 50 let. Tomuto riziku mohou být vystaveny i ženy.

7. Nepravidelný srdeční tep – Vynechávání nebo nepravidelné srdeční tepy často přicházejí se záchvaty paniky a úzkosti, zejména u žen. Nepravidelný srdeční tep trvá 1-2 minuty a může způsobit závratě a extrémní únavu.

Pokračování na další straně