Trombóza se může vyvinout při poruše krevní srážlivosti, kdy se v cévě nebo v srdci vytvoří krevní sraženina, která blokuje cestu krevního toku. Obvykle se rozlišují dva typy trombózy, hluboká žilní trombóza (DVT), kterou mnozí považují za nejnebezpečnější, a arteriální trombóza. 

HŽT se vyvíjí hlavně v hlubokých žilách dolních končetin a brání odvádění krve z končetiny. To by bylo menší zlo, ale z této krevní sraženiny se mohou odlomit menší kousky, které mohou způsobit život ohrožující stav tím, že se dostanou do životně důležitých orgánů (srdce, plíce) v krevním řečišti.

Zde je 8 příznaků, které byste měli okamžitě navštívit lékaře.

1 – Bolest nohou

Hlavním příznakem DVT je bolest v dolní končetině. V některých případech je to jediný příznak. Bolest v lýtku je silná a ostrá. Je důležité odlišit tento příznak od svalového spasmu.

2 – Otoky končetin

Pokud si všimnete, že jeden z vašich kotníků a nohou náhle a viditelně otéká, ale neznáte přesnou příčinu, okamžitě vyhledejte lékaře, protože s největší pravděpodobností máte co do činění s HŽT.

3 – Červenofialové zbarvení kůže

Pokud se vytvořila krevní sraženina a ucpala žílu, kůže postižené končetiny může zčervenat, nafialovět a zahřát se na dotek.

Plicní embolie je jednou z nejčastějších komplikací hluboké žilní trombózy a upozorňují na ni následující příznaky:

Pokračování na další straně