Pokud se dlouhodobě potýkáte s vysokou hladinou cukru v krvi, mohlo by jít o velmi spolehlivý indikátor cukrovky nebo prediabetu, píše Mondo.rs.

Problém je v tom, že mnoho lidí často ani neví, že tento problém má, a tak nereagují včas, tedy až když je vážně narušena funkce slinivky břišní a nemoc se rozvine. Britská endokrinoložka doktorka Effie Cara z Princess Grace Hospital upozornila na méně známé příznaky vysoké hladiny cukru v krvi, které se projevují v očích a chodidlech.

Příznaky viditelné na nohou

Když je krev „sladká“, dochází podle doktorky Kary k poškození normálního oběhu těla a jako první jsou zasaženy periferní cévy, které jsou také nejdelší. Jejich špatná funkce, která má za následek nedostatečné prokrvení, je primárně pozorována na nohou a chodidlech.

Pak se rozvíjí tzv. periferní neuropatie, tedy poškození nervů končetin, a zde jsou příznaky, které se v tomto případě objevují:

necitlivost v prstech na nohou
brnění v prstech
“pálení” v nohou
brnění nebo ostrá bolestivá bolest nohou, chodidel,
drobné poranění, jako je puchýř nebo modřina, se komplikuje a vytváří vážnější problém.

“Lidé, kteří mají dlouhodobě vysokou hladinu cukru v krvi, mohou ztratit citlivost nohou, od špiček prstů až po paty,” říká doktorka Kara.

Pokračování na další straně