S přibývajícím věkem získáváme více moudrosti, ale také vyšší riziko onemocnění. Některé změny v našem těle, ke kterým dochází s věkem, jsou zcela normální, jiné bychom naopak neměli brát na lehkou váhu. 

Stejně jako u všech typů rakoviny je u rakoviny prsu nesmírně důležité včasné odhalení, aby bylo dosaženo účinnější léčby a zotavení. Pojďme se tedy podívat, které změny prsou lze považovat za normální a ke kterým bychom měli být podezřelí.

Normální změny

1# Strie


Kromě stavu po hubnutí a těhotenství se takové strie mohou s postupujícím věkem objevit i na kůži, zejména na břiše, stehnech, nadloktí, prsou, bocích a hýždích. S poklesem hladiny hormonů může klesat i elasticita kůže.

2# Spodní bradavky

Gravitace bohužel nešetří ani prsa a s postupem času se prohýbají i tkáně, takže je možné, že bradavky směřují stále více dolů. Pokud má někdo větší prsa nebo bojuje s nadváhou, má větší šanci, že se to stane. Navíc jsou k němu náchylnější ženy, které pravidelně kouří.

3# Zvětšení vzdálenosti mezi prsy


Hormon estrogen je zodpovědný za udržení pevnosti prsou, takže pokud hladina tohoto hormonu v těle klesá, prsa také snáze ztrácejí svůj tvar. Místo pojivové tkáně je stále více nahrazováno tukovou tkání a prsa jakoby se od sebe vzdalují.

Pokračování na další straně