Jak se pozná: Máte problémy s prostatou?
Neustále se mi chce chodit na záchod pro malé potřeby
Neustálé nutkání močit, zejména v noci, je jedním z nejčastějších příznaků zánětu prostaty. To je způsobeno určitými poruchami nebo otokem prostaty.

Tlak vyvíjený zanícenou prostatou na močový měchýř způsobuje, že tělo pociťuje neustálé nutkání močit.

Moč s krví
Krev v moči je příznakem, který by rozhodně měl vyvolat poplach. Proč se tohle děje? Opět kvůli otokům. Když se prostata zvětší, blokuje tok moči. V důsledku toho dochází k podráždění a zánětu močové trubice, která začne krvácet.

Přerušované močení
Jedním z nejnepříjemnějších vedlejších účinků problémů s prostatou je, že nutkání na močení vám neumožňuje udržet stálý tok moči. To je další příznak, který naznačuje, že část prostaty tlačí na močový měchýř a močovou trubici.

Pánevní bolest
Problém s prostatou může způsobit bolestivý tlak. Přibližně tuto bolest pociťují ženy během menstruace.

Pokud je prostata zvětšená nebo infikovaná, může způsobit bolestivé křeče v podbřišku. Tento příznak naznačuje, že prostata natekla do takové velikosti, že tlačí na pánevní orgány a způsobuje bolest. V takových pokročilých případech mohou být postiženy i blízké orgány.

Bolestivé močení a ejakulace
Muži s onemocněním prostaty mohou pociťovat bolest při močení nebo ejakulaci. To se děje proto, že zanícená prostata netlačí pouze na močový měchýř a močovou trubici, ale také přenáší tento tlak na chámovodu a další křehké části penisu.

Netřeba dodávat, že takový pacient může navždy zapomenout na radost z blízkosti s milovanou osobou? Taková situace je považována za jednu z nejvíce zanedbaných a vyžaduje okamžitý zásah specialistů. Protože stále existuje šance na uzdravení.

Jak mohou muži předcházet problémům s prostatou?
Problémy s prostatou jsou do jisté míry přirozenou součástí stárnutí. Většina případů se vyskytuje u mužů nad 50 let.

Naštěstí existují některé zdravé návyky, které mohou budoucím a přetrvávajícím problémům s prostatou předejít.

Muži by měli absolvovat každoroční lékařské prohlídky po 50. roce věku. Osoby s rodinnou anamnézou rakoviny prostaty by měly zahájit screening ve věku 40 let.

Zdravý životní styl plný pohybu v kombinaci s kvalitní stravou je nejlepší způsob, jak se problémům vyhnout. Na druhou stranu je nadváha jedním z nejdůležitějších rizikových faktorů vedoucích k prostatitidě.

Existuje ale hlavní pravidlo, které pomáhá při prostatitidě. Nikdo není imunní vůči této nemoci. Tudíž pouze ten, kdo chytí bolák v raném stádiu, ho bude moci porazit. Jedině tak lze účinně léčit.

Diskutujte o svých příznacích se svým lékařem a zůstaňte zdraví!