Dnes trpí cukrovkou asi 400 milionů lidí na zemi. Jedná se o chronické onemocnění charakterizované přetrvávající poruchou metabolických procesů a vysokou hladinou glukózy v krvi.

Existují 3 hlavní typy cukrovky

Diabetes typu 1, také známý jako juvenilní diabetes, se vyskytuje v důsledku nedostatku syntézy inzulínu. Onemocní lidé jakéhokoli věku. U mnoha je tento typ diabetu autoimunitním onemocněním, kdy tělo produkuje protilátky, které ničí buňky produkující inzulín. Faktory vzniku diabetu 1. typu: dědičnost, nedostatek vitaminu D, virové infekce.

Cukrovka 2. typu je nejčastější 

Dochází k němu, když slinivka není schopna produkovat dostatek inzulínu k regulaci krevního cukru nebo jej buňky přestanou přijímat.

Sedavý způsob života, nadváha, stáří, dědičnost, vysoký krevní tlak, syndrom polycystických ovarií, obsah triglyceridů v krvi neodpovídající normě – to jsou největší rizika této cukrovky.

Diabetes 2. typu se vyskytuje u 90 % pacientů s diabetem. To je více než 8 % dospělé populace planety. Diabetes 2. typu se rozvíjí jak u mužů, tak u žen.

Gestační diabetes je patologický stav, který se vyskytuje u některých žen během těhotenství. Pro ženy starší 25 let, stejně jako pro latinskoamerické, afroamerické, asijské a americké ženy, jsou charakteristické časté případy gestačního diabetu.

Cukrovka je běžně nazývána tichým zabijákem, protože její příznaky často zůstávají dlouhou dobu bez povšimnutí. Záchytem diabetu v časných stádiích, včasnou léčbou, lze předejít vzniku četných závažných komplikací spojených s poškozením zraku, ledvin, nervového systému, periferního prokrvení, komplikací v těhotenství.

Nezapomínejte také na prevenci cukrovky, která obnáší především změnu životního stylu. To zahrnuje odvykání kouření, fyzickou aktivitu a zdravou a vyváženou stravu. Budeme mluvit o 10 hlavních časných příznacích cukrovky, kterým byste měli věnovat pozornost.

10 hlavních časných příznaků cukrovky

1. Zrychlené profuzní močení

Polyurie je jedním z prvních příznaků diabetu bez ohledu na jeho typ. V důsledku zpomalení vstřebávání glukózy se zvyšuje její množství v krvi. Začíná zvýšená práce ledvin, které vylučují nadbytečnou glukózu močí. Voda se tělem nevstřebává, ale je z něj silně vylučována.

Pokud močíte častěji, výrazně se zvyšuje množství moči, zejména v noci, je to signál, že musíte urychleně navštívit lékaře.

2. Neukojitelná žízeň

V důsledku zrychleného močení dochází v těle k výrazné ztrátě tekutin. Pokud pijete slazené nápoje (slazená soda, džusy) k uhašení žízně, může to vést k ještě vyšší hladině cukru v krvi, což znamená větší žízeň.

V případě neustálé žízně, kterou nelze uhasit vodou, okamžitě vyhledejte lékaře.

Pokračování na další straně